Seksualność osób niepełnosprawnych intelektualnie


Rozwój psychoseksualny i realizacja potrzeb seksualnych przez osoby niepełnosprawne intelektualnie, zapobieganie zaburzeniom sfery seksualnej, rola środowiska społecznego w edukacji seksualnej osób niepełnosprawnych intelektualnie były tematami szkolenia przeprowadzonego w dniach 27-28 listopada 2009 roku oraz 25 stycznia 2010 roku w naszym Ośrodku. Szkolenie prowadziła Bernadeta Jabłońska - specjalista edukacji i terapii psychoseksualnej, konsultant Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie, nauczyciel akademicki, biegła Sądu Okręgowego w Olsztynie w zakresie przestępstw seksualnych, certyfikowany instruktor metody Komunikacji M. Rosenberga, edukator, socjoterapeutka.


W dwuczęściowym szkoleniu udział wzięli starsi wychowankowie OREW i uczestnicy WTZ oraz ich rodzice, a także kadra pracownicza obydwóch placówek. Jego główne cele koncentrowały się na rozwijaniu umiejętności wychowawczych i terapeutycznych, zapoznaniu z formami edukacji seksualnej i metodami radzenia sobie z problemami seksualności osób niepełnosprawnych, zasadami profilaktyki i interwencji w sytuacji przemocy seksualnej. Program szkolenia dotyczył między innymi przygotowania osób niepełnosprawnych do podejmowania ról osobistych w życiu dorosłym, ze szczególnym uwzględnieniem sfery seksualnej, a także podniesienia ich świadomości w zakresie fizjologii i biologii ciała, w zakresie seksualności i prokreacji, utożsamiania się z własną płcią oraz ochrony przed wykorzystaniem seksualnym.

Z punktu widzenia praktyki edukacyjno-terapeutycznej ważną kwestią była możliwość analizy problemów osób niepełno-sprawnych w oparciu o osobiste i zawodowe doświadczenia uczestników szkolenia. Szerokie spektrum poruszanych tematów, otwartość i komunikatywność prowadzącej zajęcia warsztatowe umożliwiły znalezienie chociaż częściowej dopowiedzi na często niewypowiedziane pytania, nurtujące zarówno rodziców, jak i terapeutów. Obejmują one obszar zagadnień związanych z prawem osób niepełnosprawnych intelektualnie do wyrażania własnej seksualności, utrzymywania przez nie kontaktów seksualnych oraz przypadków ograniczenia tego prawa, zachowań autoerotycznych, zasad komunikowania treści dotyczących seksualności w działaniach edukacyjnych, a także sposobów postępowania w sytuacjach naruszających normy przyjęte dla akceptowanych zachowań seksualnych.